Fashion,  Inspirational

For the love of couture

Harva teen ma runway-teemalisi sissekandeid (sest igaüks saab ju paari sõrmeliigutusega kogu info ka ise internetist kätte), aga täna ma tunnen, et asi on siiski postitamist väärt.

Haute couture. Hirmkallid kangad, fantaasia ja detailideni lihvitud rõivad – see on see osa moest, kus disain, riie ning kunst omavahel maksimaalselt ühenduvad, luues midagi, mis väga tõsiseid moefriike minestama võib panna. Couture Collectioni loomine on lubatud vaid mõningatele kindlatele disaineritele, mis teeb selle veel ekstravagantsemaks ja kütkestavamaks, sest tead, et koos on vaid oma ala parimad. Sõna haute couture‘gi on tegelikult seaduse poolt kaitstud ning valvatud asutuse Chambre Syndicale de la Haute Couture poolt. Sõnaga “Prantsusmaa” seostub mul esimese asjana 26-aastane punase baretiga naine, kes Eiffeli torni ees istudes ning järjekordsest boulangerie‘st ostetud pikka saia mugides kellelegi “D’accord, mon amour!” hüüab. Kui aga keegi ütleb mulle sõnapaari “Prantsusmaa ajalugu”, siis tuleb mul kõigepealt silme ette Versailles koos barokk-rokokoo, Louis XV-nda, imeilusate lossiaedade ja tohututes kleitides näost valgeks puuderdatud naistega, kelle soengud ulatuvad teisele korrusele, a la Marie Antoinette või Madame Pompadour. Võruseelikud, tulipunased huuled, lõhnaõlid, armukesed, naiselikud mehed. Ma usun, et ajaloos ei ole paremat näidet või vastet sõnapaarile haute couture kui see ajastu Prantsusmaal oma liialduste ning ekstravagantsusega. Seega on minu jaoks täielikult õigustatud see, et seesugune kõrgmood nii piiritletud ja reglementeeritud on ning kui tavapärasema moe loomine võib tihtilugu maitsetuse ja äraleierdatuse poole kalduda, siis vähemalt on hea teada, et haute couture on kaitstud ning see on koht, kust alati puhast kunsti võib otsida.

Seekord olid kõige meeldejäävamateks kindlasti Diori ja Gaultieri loomingud, olles teineteisele täielikeks vastandeiks. Kui Diori moemaja peadisainer John Galliano sai kardetud kriitikult Suzy Menkeselt oma kollektsiooni pihta teravaid kommentaare, sest minevikuinspiratsioon andis jällegi liigselt tunda (see kipub tal korduma), siis Jean Paul Gaultieri Avatarist ja Mehhikost inspireeritud kollektsiooni kohta ütlesid kriitikud “Couture finally gets interesting”. Mina jumaldan neid mõlemaid ning armastan fakti, et üks minevikus ja teine tulevikus mängib.

Jean Paul Gaultier

Christian Dior

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.