Around the globe,  USA

You can take the girl out of Europe, but you can’t take Europe out of the girl.

Miami ei ole mulle eriliselt muljet avaldanud. Logistiliselt täiesti ebaloogiline ja üleüldiselt üllatavalt räämas. Siin on mõned üksikud tänavad või kohad, mis on huvitavad, aga üleüldiselt ei ole see just eriline unistuste linn.

Meie elame aga ühes, hmm, “korterelamu” oleks siin liiga vähe öeldud, “korterirajoon” jälle liiga palju. Igatahes see termin, mis nende kahe variandi vahele jääb, iseloomustab seda kohta, kus elame. Kahe basseini, pisikese poe, väikese jahisadama, jõusaali, SPA ja meeletu hulga palmidega ala, kuhu pääseb vaid turvatud väravatest läbi tulles. Suurem osa siinsetest elanikest on väga rikkad noored ameeriklased, nii et kui seista viis minutit väravate juures, saab näha kohalikku ja väga kirevat autonäitust, Bentleytest Mersudeni, kõik kroomvelgedega varustatud. Hea näide siin majas elavate inimeste rahalisest seisust on ka see, et üks ameerika paar kaotas kolm päeva tagasi ühe oma koertest sellel samal territooriumil ära ja cash reward nende Yorkshire’i terjeri leidmise ja neile tagastamise eest on $8000, mis eesti kroonides teeb siis üle 80 000 krooni. Koeri on siin muideks tohutult. Ja mitte ainult siin majas elavatel inimestel, aga üleüldiselt Ameerikas. Ükskõik, mis kell toast õue minna, kogu aeg on ainuüksi meie maja ees vähemalt kakskümmend koera oma peremeestega jalutamas. On inimesi, kes omavad ühte, aga ka neid, kes omavad nelja koera. Kui minna koeraga kuhugi restorani või poodi, siis esimese asjana tuuakse su koerale kausitäis vett. Remarkable.

Sattusime Marekuga Lincoln Roadil (kohalik Viru tänav) mitmesse kunstigaleriisse, neist kaks olid väga vinged. Ühes olid müügil täiesti uskumatult lahedad moefotod, mis erinevate kuulsate moefotograafide tehtud (nt Chen Man ja Seb Janiak). Piltidel olid esindatud kuulsad modellid ja näitlejad Naomist Brigitte Bardot-ni, hinnad olid muidugi aga suured – kõik kuskil paarkümmend (või rohkem) tuhat krooni.

Teises galeriis hiilgas oma töödega brasiillasest kunstnik Romero Britto, kes on suures värvilises fantaasiamaailmas elav kuulus kunstnik, kelle pilte omavad paljud tuntud inimesed ning kes muu hulgas on disaininud Absolut Vodka pudeleid. Mingisugune diil on tal ka Walt Disneyga.

Elava kunstiteosena nägime Nashville’i bussijaamas Miamisse sõitvat bussi oodates aga ka päris õigeid amišeid. Üllatus oli muidugi suur, sest ma arvasin, et bussiga sõitmine on nende tõekspidamistega vastuolus. Hiljem aga lugesin, et tehnika progressist võetakse amišite hulgas omaks vaid need osad, mis ei kahjusta kogukonna stiili ja ühtsust, seega ei ole nad siis vist ka sajaprotsendiliselt tehnikast võõrdunud ja ju käib siis ka bussiga sõitmine selle “lubatud tehnika” hulka. Muidugi on ka neil omi asjaajamisi mitmel pool Ameerikas ja loogiliselt mõeldes muidugi ei arvakski, et nad osariikide vahel vaid hobukaarikutega liiguksid, sest vahemaad on siin maal liiga suured. See-eest lennukis neid tõenäoliselt siiski ei kohtaks. Amišid resideeruvad teadaolevalt peamiselt Pennsylvanias, aga ka Ohio, Indiana, Missouri, Illinoisi ja Kentucky osariikides.

Meie endi elust ja olust veel siis nii palju, et püüame ikka veel tööd leida. Ja siin on liiga palav. Praegu on kahju, et Miami kasuks otsustasime – oleks võinud siiski New Yorki minna. Aga sel hetkel veel ei teadnud, mis seis siin on. Miami on rand, shopping ja ilusad autod, aga sellel linnal puudub selline tõsiseltvõetavus, mis on iseloomulik näiteks Euroopa või Ameerika põhjapoolsematele linnadele. Tekib igatsus töölekiirustavate pintsaklipslaste, kella viieste ummikute ning nurgapealses kohvikus kiiret ajalehe- ja kohvipausi tegevate tööinimeste järele.

Täna sõime muideks esimest korda siinoleku ajal midagi, mis ei oleks pitsa, burgerid või muu kiirtoit. Mina sõin pastat ja Marek midagi tai köögist ning kuidagi ‘kultuurse’ inimese tunne tuli peale. Ameerikas tekivad huvitavad seosed ja kõige üllatavamates situatsioonides võid taasavastada oma eurooplase tausta.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.